Czym tak naprawdę jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami?

Mało kto wie na czym polega zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami i wiele osób na pewno się zdziwi, że istnieje coś takiego jak kodeks etyki zawodowej pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. "Kim są?", "Dlaczego do mnie dzwonią?", a przede wszystkim "po co?" skoro radzę sobie sama/sam - te pytania na pewno nurtują niejedną/niejednego z Was gdy wystawiacie swoje ogłoszenie sprzedaży nieruchomości. Postaramy się odpowiedzieć na nie i przybliżyć specyfikę tego zawodu.

Zacznijmy zatem od początku… pośrednik nieruchomości lub inaczej agent nieruchomości to przede wszystkim osoba z ogromem wiedzy dotyczącej nieruchomości, która będzie Ci doradzać i wspierać Cię w całym procesie sprzedaży/najmu/kupna/dzierżawy. Do 2013 r. osoba taka musiała posiadać licencję zawodową. W tej chwili dokument taki nie jest już wymagany, a pośrednik do wykonywania zawodu potrzebuje jedynie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Wbrew wyobrażeniom wielu z Was ta praca wcale nie należy do najłatwiejszych, a wręcz wymaga dużej wytrwałości, spokoju i cierpliwości. Dlaczego? Praca z ludźmi gdy chodzi o duże pieniądze nie jest prosta, zwłaszcza gdy większość z nich błędnie myśli, że musi temu pośrednikowi część tych pieniędzy oddać i to "tylko za przyprowadzenie klienta!". Przez utarcie takiego stereotypu bardzo wiele osób zamyka się na skorzystanie z usług pośrednictwa, nie chcąc nawet wysłuchać jak mogą skorzystać na takiej współpracy. Dlatego też przedstawiamy Wam co możecie zyskać podejmując ją:
  1. Skrócić czas sprzedaży/kupna/najmu/dzierżawy nieruchomości,
  2. Dowiedzieć się czy cena za jaką nieruchomość jest oferowana jest adekwatna co do cen rynkowych,
  3. Dotrzeć do szerszej rzeszy osób zainteresowanych kupnem nieruchomości o takich parametrach,
  4. Uzyskać lepszą cenę sprzedaży/kupna/najmu/dzierżawy,
  5. Zaoszczędzić nerwy i pieniądze.
To top 5 korzyści ze współpracy z biurem nieruchomości. Musicie jednak pamiętać, że aby z tego skorzystać konieczne jest podpisanie umowy pośrednictwa. Nikt nie może promować Waszej nieruchomości bez pisemnej zgody! Niestety coraz częściej to zjawisko da się zaobserwować na rynku, dlatego powinniście pamiętać, że osoba która proponuje Wam taką formę współpracy nie jest profesjonalistą. Wykwalifikowany agent od razu zaznaczy, że takie postępowanie nie jest zgodne z prawem i jest karalne. Pośrednik nieruchomości ma być Waszym oparciem w procesie transakcji. To on ma wiedzę, która bezpiecznie pozwoli Wam pokonać każdy jej etap oraz uspokoić gdy pojawi się jakiś problem.

Wspomniany na samym początku kodeks etyki to zespół zasad i cech charakteryzujących postępowanie agenta. Opisuje relacje z konkurencyjnymi biurami nieruchomości oraz klientami. Poniżej przedstawiamy Wam spis tych zasad. Każdy pośrednik kierujący się tymi regułami na pewno jest osobą rzetelną oraz godną zaufania. To z takimi ludźmi warto współpracować do czego Was zachęcamy, ponieważ ich zaangażowanie przyniesie efekt.

galeria zdjęć